Koncem září se sešla vytrvalecká špička v kolumbijské Santa Martě, aby poměřila síly v mořských vlnách na prvním samostatném mistrovství světa. KSP Olomouc patří dlouhodobě k české špičce v této disciplíně a proto ani nepřekvapí, že do Kolumbie odcestovalo hned pět zástupců našeho klubu. V kategorii žen se představily Zuzana Svozilová a Alžběta Hnáthová. V kategorii mužů nás reprezentovali Martin Děcký a Filip Látal. Vedoucím výpravy a zároveň závodníkem v kategorii master byl zkušený závodník i trenér Zbyněk Svozil.

Náročnou cestu a časový posun zvládl výborně šéf trenér KSP Olomouc Zbyněk Svozil, který startoval v kategorii master. Zbyněk se představil na trati 1.000 m BF a 3.000 BF a oba své závody ve své kategorii vyhrál a získal tak nejcennější kov. V závodě na 3 kilometry porazil i mladší soupeře a doplaval na celkovém prvním místě, v závodě na jeden kilometr finišoval na celkovém třetím místě. Zvláště odpolední programy vždy provázely vlny a trať, která měla čtvercový tvar prověřila nejen plavecké, ale také silové a orientační schopnosti plavců.

Ženskou část výpravy bohužel postihla hned v úvodu šampionátu nevolnost a úvodní štafeta na 4×150 m MIX musela být odvolána. Štafeta na 4x 2.000 m doplavala v poslední den šampionátu na sedmém místě. V dalších individuálních závodech byl nejblíže medaili Filip Látal na 1.000 m PP, který se plaval na úplný závěr mistrovství. Filip velice zkušeně celou dobu závodu kontroloval svou pozici a plaval v kontaktu s čelem závodu. Mohutným finišem se na posledním úseku trati dostal před do té doby třetím plavcem a v cílovém koridoru jej suverénně přespurtoval. V cíli měl pak opravdovou radost. Bohužel až po skončení závodu zjistil, že se radoval předčasně, když zastavil těsně před cílovou linii, což se později potvrdilo i na videu rozhodčích. Filip si tak nakonec odváží z Kolumbie nepopulární čtvrtou příčku a odhodlání do dalšího závodu potvrdit, že na medaili rozhodně má.