Rychlostní potápění

Nejrychlejší plavecká disciplína

Rychlostní potápění (RP) se plave pod hladinou s dýchacím přístrojem (IM), nebo na nádech (AP). Disciplíny rychlostního potápění patří mezi nejrychlejší tratě vůbec.

Individuální disciplíny

  • 50 RP
  • 100 RP
  • 200 RP
  • 400 RP
  • 800 RP (Vyloučená z oficiálních závodů, ale je součástí mítinků)

Jedinou disciplínou, která se plave bez přístroje i bez dýchací trubice je 50 RP. Tuto vzdálenost plavou muži i ženy na jedech nádech. Při plavání této tratě dosahují plavci vůbec nejvyšší rychlosti, která může být až 3,5 m za sekundu.

Velikost přístroje je přímo úměrná délce plavané disciplíny. Pro disciplíny 100 RP se používají přístroje o obsahu cca 1 litr. Na 800 RP pak přístroje o obsahu až 7 litrů. Od roku 2010 je nejdelší disciplína 800 RP bohužel vyřazena z programu MS i ME, nicméně závodníci se s ní mohou setkat na jiných závodech.

Vybavení

Vybavení pro rychlostní potápění je shodné s vybavením pro plavání s ploutvemi, rozdílem však je že se plave bez dýchací trubice. U tratí na 100m a delších závodníci plavou s dýchacím přístroje, který drží nejčastěji před tělem, i když jeho držení je libovolné. Přístroj obsahuje stlačený vzduch, jehož maximální tlak je 200 atmosfér.

Technika

Plavecký způsob je libovolný. Nejrychlejší plavecký způsob je tzv. “delfín”. Při této technice jsou paže závodníka ve vzpažení a jejich funkce je co nejekonomičtěji rozrážet vodu. Vlastní pohyb vychází z pánve a dolních končetin. Jedná se o náročnou disciplínu, kde rozhoduje technické zvládnutí držení dýchacího přístroje a manipulace s ním při kotoulových obrátkách. Zde je důležité především správné načasování postupného vyplavání k hladině a přenesení horní části těla i s přístrojem do nového směru plavání. V cíli i na každé obrátce je povinný dotyk části těla nebo výstroje na stěnu bazénu. V základních pravidlech je, že tvář závodníka musí být po celou dobu závodu pod vodou.