Začátkem července se sešli nejrychlejší plavci s ploutvemi v ruském Tomsku, kde se konalo odložené mistrovství světa, které bylo současně nominačním závodem na Světové hry (Birmingham 2022). Českou republiku reprezentovalo šest českých plavců a hned tři z nich byli z Klubu sportovních potápěčů Olomouc. Pod vedením reprezentační trenérky Zuzany Svozilové a asistentky Barbory Kondrové se v Tomsku představili Barbora Sládečková, Filip Látal, Alžběta Hnáthová (všichni Olomouc), David Musil, Adéla Švomová (oba Žďár nad Sázavou) a Matyáš Kubíček (Liberec).

Opatření kvůli nemoci COVID19 výrazně ovlivnila přípravu plavců, kteří museli letos překopat své tréninkové plány od základů. Nemožnost plnohodnotné přípravy v bazénu a absence přípravných a nominačních závodů komplikovalo práci taky týmu reprezentační trenérky Zuzany Svozilové. Velký obdiv si tak zaslouží jak všichni reprezentanti, tak i jejich domácí trenéři, kteří tuto nelehkou situaci zvládli na výbornou a závodníky skvěle připravili. V Olomouci udržovali tréninkovou morálku zejména Zbyněk Svozil a Zuzana Svozilová.

Filip Látal při svém prvním reprezentačním startu mezi dospělými dokázal překonat české rekordy hned ve třech disciplínách! Po velice krátké aklimatizaci závodníků, kteří při cestě do Tomsku překonali pětihodinový časový posun přinesl hned první den šampionátu českým plavcům radost. Filip dokázal vylepšit devět let starý rekord Petra Španihela na 400 PP, a to o více jak dvě vteřiny. Nová hodnota rekordu je nyní 3:05,15, Filipovi v Rusku stačil tento čas na 14. místo. Kvalita konkurentů byla znát při každém startu, během šampionátu byly překonány také čtyři světové rekordy.

Druhý den šampionátu se Filip představil ve své nejsilnější disciplíně, kterou je 200 PP. Na této trati překonal český rekord za poslední dva roky již několikrát. Naposledy se mu podařilo v červnu na závodech v Linzi. Filip chtěl svým výkonem znovu atakovat svůj rekord, ale hlavně pomýšlel také na postup do finále, kde se chtěl poprat o nominaci na světové hry. Filip plaval celou trať velmi dobře a mohutným finišem dokázal opravdu opět vylepšit svůj stávající rekord o více než vteřinu na čas na fantastických 1:22,49. Postup do finále mu však unikl o 7 setin sekundy a zůstal tak těsně za branami finále i možnosti bojovat o místo na Světových hrách. Poslední den šampionátu plaval Filip ještě disciplínu 800 PP, kterou umí zaplavat také velmi slušně, ale cíleně na ni netrénoval. Kvalitní přípravu ale dokázal i na této trati proměnit v nový český rekord, kterým překonal svého kolegu z reprezentace Matyáše Kubíčka o 31 setin a rekord posunul na hodnotu 6:40,11 a vyzval tak Matyáše k rekordní odvetě.

Nejzkušenější členkou výpravy českých plavců byla Barbora Sládečková, která již před odletem do dějiště šampionátu ohlásila ukončení své úspěšné dlouholeté reprezentační kariéry. Barbora se v Rusku představila na tratích 100 PP, 200 PP, 400 BF a současně byla členkou štafet na 4×100 BF mix a 4×100 PP ženy. Barča vždycky nastupuje do závodu maximálně koncentrovaná s ambicemi na co nejlepší výsledek i zaplavaný čas. Složitá příprava a náročná aklimatizace nakonec Barče nedovolili předvést své osobní maxima, ale i přesto se dokázala svými výkony umístit kolem poloviny vyrovnaného startovního pole. Nejlepší umístění dosáhla na trati 400 BF, kde časem 4:05,03 dosáhla na 14. místo. Šestnáctou příčku vybojovala časem 1:34,43 na 200 PP a 100 PP dohmátla na 21. příčce v čase 0:42,12. Se štafetou na 4×100 BF si doplavala pro 7.místo v čase 3:14,51. Štafeta žen na 4×100 PP skočila časem 2:52,80 na 11. místě.

Třetí olomouckou stopu zanechala v Tomsku Alžběta Hnáthová, specialistka na dlouhé tratě, která se představila na tratích 400 PP, 800 PP a nejdelší bazénové distanci 1500 PP. A také ona startovala ve štafetě 4×100 PP ženy. Bětka, stejně jako Filip, si v seniorské reprezentaci zde odbyla svou premiéru a zvládla to výborně. Hned na dvou tratích dokázala posunout svá osobní maxima a splnit tak očekávání svá i svých trenérů. Prvním startem na 400 PP si časem 3:31,93 (těsně za svým maximem) doplavala pro 19. příčku. V závodě na 800 PP Bětka vylepšila svůj osobní rekord o víc jak dvě a půl vteřiny na krásný čas 7:30,00 a stačilo to na 14. místo. V nejtěžším závodu v bazénu na 1500 m si dokázala vylepšit svůj osobní rekord o úžasných 24 vteřin. Zároveň je to pro Bětku potvrzení formy, kterou bude moci ještě zúročit v září v Kolumbii na mistrovství světa v distančním plavání s ploutvemi.

Nejlepší umístění českých plavců zaznamenal David Musil ze Žďáru, který si v závodě na 400 BF vyplaval postup do finále v novém českém rekordu. Přepsal tak rekord Jakuba Jarolíma z roku 2017 a posunul jeho hodnotu na 3:35,53. Ve finále pak dohmátl na skvělém sedmém místě. David si vyplaval také 17. místo na 200 BF a 26. místo na 100 BF. Jeho týmová kolegyně Adéla Švomová se představila na tratích 50 RP (23. místo), 50 PP (14. místo), 100 PP (23. místo) a 200 BF (12. místo) a i ona dokázala vylepšit svá osobní maxima. Specialista na dlouhé tratě Matyáš Kubíček zapisuje 13. místo na 1500 PP, 20. místo na 800 PP a 21. místo na 400 PP. Matyáš jistě zvedne hozenou rukavici Filipa Látala a bude si chtít vzít rekord na 800 PP brzy zpět. Snad již na podzim na některém ze závodů světového poháru nebo na Mistrovství ČR.

Děkujeme všem plavcům za vzornou reprezentaci České republiky i KSP Olomouc. Díky patří také Zbyňku Svozilovi za přípravu reprezentantů i ve výjimečných podmínkách. A speciální poděkování za mnohaletou, těžkou práci a řadu skvělých výsledků, rekordů, titulů, medailí… Barče Sládečkové!