• 31 mistrovských titulů pro Olomouc

  62 medailí a z toho 31 zlatých. To je bilance olomouckých plavců z mistrovství České republiky v plavání s ploutvemi.

 • Titul z MČR Družstev 2019

  Po roční přestávce se MČR Družstev vrátilo na olomoucký bazén a opět z toho byl úspěch! Tým žen znovu ukázal svou neporazitelnost a celou soutěž vyhrál, už po desáté, tým mužů pak dokázal obhájit krásné čtvrté místo. Proto neváhejte a podívejte se na fotky z tohoto úžasného závodu..

 • Zlatá medaile ze světového poháru

  Filip Látal si přivezl z prvního kola světového poháru 2019 zlatou medaili. Jeho výkon je současně novým juniorským rekordem. Toto samozřejmě znamená letenku na mistrovství světa juniorů. VELKÁ GRATULACE, FILDO!

 • Nemo Trophy 2018

  Datum 3. a 4. 11. 2018 se už navždy zapíše do plaveckého kalendáře jako datum konání největšího mezinárodního závodu (s výjimkou SP) pořádaného na území České Republiky, tedy Nemo Trophy 2018. Už z podstaty věci se zde každý rok představí to nejlepší, co je možné na tuzemské scéně najít, a nejinak tomu bylo i letos. Viděli jsme tedy výstavní skříň ploutvového plavání a jak se v tak obrovské konkurenci dařilo našim reprezentantům? Pojďme se na to podívat.

 • Zpravodaj KSP

  Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP. Stačí kliknout a svět se vám navždy změní.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

O plavání s ploutvemi

Plavání s ploutvemi je jedním z mnoha sportů patřících k závodnímu potápění. Všechny tyto sporty spolu s hloubkovým potápěním v České republice sdružuje Svaz potápěčů České republiky.

 • plavání s ploutvemi
 • distanční plavání s ploutvemi
 • orientační potápění
 • freediving
 • podvodní ragby
 • podvodní hokej
 • lov ryb na nádech
 • fotografování a filmování pod vodou

Členové KSP Olomouc se specializují ve sportech „plavání s ploutvemi“ a „distanční plavání s ploutvemi“.


Soutěže v plavání s ploutvemi a rychlostní potápění se ve svých disciplínách a pravidlech velmi blíží plaveckým soutěžím. Soutěže se plavou v bazénech kde jednotliví závodníci plavou každý ve své dráze v disciplínách od 50 až po 1500 m. Na rozdíl od plavání, kde známe čtyři plavecké způsoby, zde rozlišujeme tři "základní plavecké způsoby plavání s ploutvemi".

 

Věkové kategorie:

V plavání s ploutvemi se rozlišuje 5 základních kategorií.

 • kat. A - 18 let a starší
 • kat. B - 16 + 17 let
 • kat. C - 14 + 15 let
 • kat. D - 12 + 13 let
 • kat. E - 11 let a mladší


V případě světových pohárů a mistrovství světa a Evropy:

 • Junioři - 17 let a mladší
 • Senioři - 18 let a starší 

 

Na některých závodech se rozlišují další kategorie:

 • kat. E0 - 9 let a mladší
 • kat. E1 - 7 let a mladší
 • kat. V (veteráni) - 29 let a starší

 

Soutěže v plavání s ploutvemi:

Plavci s ploutvemi v České republice se můžou účastnit mnoha závodů různých úrovní:

Světové hry

Světové hry jsou obdobou olympijských her v neolympijských sportech. Konají se jednou za čtyři roky a účast na této akci je podmíněna nominací světové potápěčské federace CMAS. Ve vybraných disciplínách zde startuje pouze osm nejlepších plavců posledních let, kteří jsou stále aktivní.
KSP Olomouc se pyšní trojnásobnou účastnicí těchto her, Zuzanou Svozilovou, která je v České republice jedinou ženou, které se této nominace dostalo.


Mistrovství světa (MS), Mistrovství Evropy (ME)

Jedná se o nejvýznamější pravidelně konané akce našeho sportu. Účastnit se mistrovství světa a Evropy mohou pouze členové reprezentačního výběru, kteří splní nominační kritéria. KSP Olomouc má v současné době několik seniorských i juniroských reprezentantů a v historii klubu najdeme i medailisty těchto vrcholných soutěží.
MS i ME se koná vždy jednou za dva roky. V každém roce je vždy jen jeden vrchol. Střídají se MS seniorů a juniorů, které jsou oddělené. Od roku 2020 vznikne navíc společné mistrovství juniorů, seniorů a veteránů v distančním plavání s ploutvemi (DPP). DPP bylo doposud součástí bazénových šampionátů.


Světový pohár (SP)

Světový pohár v plavání s ploutvemi je série závodů v daném roce, která vrcholí na tzv. zlatém finále. Jedná se o klubovou soutěž, která si získala značné obliby a tak není vyjímkou účast i více než čtyř set závodníků na jedné akci. Velká konkurence a účast všech významných klubů světa tak umožňuje skvělé srovnání formy a výkonnosti před MS a ME. Obvykle se také jedná o závody, kde si plavci mohou vyplavat limity potřebné pro zařazení do reprezentačních výběrů svých zemí.
KSP Olomouc pravidelně vozí ze světových pohárů medaile a nejednou také překonaný český rekord.


Mistrovství České republiky (MČR) jednotlivců

MČR jednotlivců je vrcholem sezóny pro plavce, kteří nejsou zařazeni do některého z reprezentačních výběrů. Závody se konají vždy koncem května a v současné chvíli jsou společné pro všechny kategorie. Účast na MČR je podmíněna umístěním do 28. místa republikových tabulek. Vyhodnocení probíhá dle věkových kategorií. Vítězi každého závodu je propůjčen titul Mistr České republiky.

Mistrovství České republiky (MČR) družstev

Mistrovství ČR družstev je vrcholnou soutěží České republiky, kde se utká 8 nejlepších týmů v kat. mužů a 8 týmů v kat. žen. MČR družstev je výjimečné tím, že nevítězí klub s nejlepším plavcem, ale k vítězství je potřeba mít silné celé družstvo ve všech disciplínách, tak aby dokázali podat všichni výborný výkon.
Závod se už od jeho vzniku plave v Olomouci, kde navázala na tradici závodu zvaný "Potápěčská liga", který v roce 2017 oslaví 50. výročí. Pro více informací o MČR družstev - Potápěčské lize přejděte do sekce Potápěčská liga na našem webu.

Liga mládeže

Liga mládeže je soutěží klubových družstev Svazu potápěčů České republiky. Soutěž je určena pro závodníky do 15 let (kategorie E, D, C). 4 kola se plavou zvlášť v Čechách (Česká liga mládeže - ČLM) a zvlášť na Moravě a Slezsku (Moravskoslezská liga mládeže -MSLM). Nejlepší 3 týmy z ČLM a 3 nejlepší z MSLM postupují do celostátního kola - Finále ligy mládeže. 

V MSLM (stejně i ČLM) se plavou první 3 kola v bazénu a 4. kolo na volné vodě. Závodníci si tak vyzkouší všechny disciplíny.

Více informací ohledně bodování, vyhlašování a disciplínách na jednotlivých kolech najdete v Hracím řádu Ligy mládeže , případně v propozicích jednotlivých závodů - sekce Závody.

Oblastní liga

Závody s označením "Oblastní liga" jsou soutěže k prověření zdatnosti plavců na začátku sezóny, k nasbírání zkušeností pro nové závodníky. Jeden takový závod pořádá i KSP Olomouc - pro více informací o Oblastní lize mládeže Olomouc přejděte do sekce Závody - Oblastní liga mládeže .
Mezi závody podobného rázů patří např. Mikulášský pohár v Novém Jičíně, Vánoční pohár Most a několik dalších.

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc