• 31 mistrovských titulů pro Olomouc

62 medailí a z toho 31 zlatých. To je bilance olomouckých plavců z mistrovství České republiky v plavání s ploutvemi.

• Titul z MČR Družstev 2019

Po roční přestávce se MČR Družstev vrátilo na olomoucký bazén a opět z toho byl úspěch! Tým žen znovu ukázal svou neporazitelnost a celou soutěž vyhrál, už po desáté, tým mužů pak dokázal obhájit krásné čtvrté místo. Proto neváhejte a podívejte se na fotky z tohoto úžasného závodu..

• Zlatá medaile ze světového poháru

Filip Látal si přivezl z prvního kola světového poháru 2019 zlatou medaili. Jeho výkon je současně novým juniorským rekordem. Toto samozřejmě znamená letenku na mistrovství světa juniorů. VELKÁ GRATULACE, FILDO!

• Nemo Trophy 2018

Datum 3. a 4. 11. 2018 se už navždy zapíše do plaveckého kalendáře jako datum konání největšího mezinárodního závodu (s výjimkou SP) pořádaného na území České Republiky, tedy Nemo Trophy 2018. Už z podstaty věci se zde každý rok představí to nejlepší, co je možné na tuzemské scéně najít, a nejinak tomu bylo i letos. Viděli jsme tedy výstavní skříň ploutvového plavání a jak se v tak obrovské konkurenci dařilo našim reprezentantům? Pojďme se na to podívat.

• Zpravodaj KSP

Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP. Stačí kliknout a svět se vám navždy změní.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Mistrovství ČR jednotlivců 2019

Vrcholem domácí bazénové ploutvařské scény bylo poslední květnový víkend mistrovství České republiky jednotlivců, které se konalo letos ve Zlíně. Olomoucký tým reprezentovalo celkem 33 závodníků, kteří splnili limity pro účast na tomto závodu. Neplavalo se v uvozovkách "jen" o mistrovské tituly, ale také o nominaci na juniorské mistrovství světa. Seniorská reprezentace již měla, vzhledem k termínu svého šampionátu, uzavřenou nominaci před tímto závodem. Barbora Sládečková, Gabriela Horáková a Zuzana Svozilová tak už jen pilovaly své výkony k dokonalosti, aby nás mohly poslední červnový týden řádně reprezentovat v řeckém městě Ioannina.

KSP Olomouc měl zastoupení ve všech věkových kategoriích a celkem se podařilo olomouckým plavcům získat 55 individuálních a 7 štafetových medailí. Hned 27 plavců si veze domů alespoň jednu medaili. 31 medailí je ZLATÝCH! GRATULUJEME!!!

Mezi seniory (závodníci 18 let a starší) potvrdily všechny tři naše reprezentantky svoje kvality a vybojovaly si suverénně na svých tratích mistrovské tituly. Barbora Sládečková bodovala na tratích  50 BF, 100 PP, 200 PP a 400 PP. Další dva tituly přidala ve štafetách na 4x100 a 4x200 PP. Zuzana Svozilová se představila a zvítězila na 800 PP a 1500 PP a také ona se zasloužila o obě zlata ze štafet. Gabriela Horáková se účastnila jen jednoho dne soutěží a tratích 200 BF a 400 BF nedala soupeřkám šanci.

O další medaile v této kategorii se postarala Eliška Vzatková, a to na trati 400 BF, kde vybojovala třetí místo a věkem ještě juniorky Alžběta Hnáthová a Iva Vzatková, které svými výkony zaskočily i starší kolegyně. Bětka doprovodila na stupně vítězů své starší týmové kolegyně na tratích 200 PP (3.místo), 400 PP (2.místo) a 800 PP (2.místo). Iva Vzatková si skvěle poradila s nejdelší bazénovou distancí a skončila druhá na 1500 PP.

A právě i Alžběta Hnáthová usilovala o limity a nominaci na MS juniorů. Po lednovém zranění kolene a značně narušené jarní přípravě si nebyla do posledního startu jistá, zda proklouzne sítem nominačních kritérií, jelikož vytoužené limity A ji stále unikaly. Jelikož ale Bětka proměnila dva ze svých tří startů v tituly mistryně republiky a trati 200 PP skončila těsně druhá, nebylo pochyb, že si nominaci zaslouží. Na závěr náročného třídenního programu se tak skutečně mohla radovat. Následující dva měsíce tak stráví závěrečnou přípravou na start na juniorském šampionátu, který se bude konat na přelomu července a srpna v Egyptě.

Na cestu do Egypta se spolu s Bětkou se vydá i Filip Látal. Ten měl letenku jistou již od samého úvodu sezóny, když hned na prvním kole světového poháru zaplaval limity. Na mistrovství se tak od Filipa čekali především krásné souboje s reprezentačním kolegou Matyášem Kubíčkem z Liberce. Filip se postupně představil na tratích 100 PP, 200 PP, 400 PP a 400 RP. V juniorské kategorii našel přemožitele pouze na trati 400 PP právě v Matyášovi. Na ostatních tratích již plně dominoval a získal zasloužené zlato. Krásný závod se zlatým koncem byl zejména dvoustovka, kde se do posledního metru přetahoval s Matyášem a Jakubem Kovaříkem z Nového Jičína. Zde také nakonec získal titul mistra republiky i mezi seniory. Do sbírky si pak přidal i další seniorské medaile, a to dvě stříbrné placky a jednu bronzovou.

Další úspěšnou juniorkou byla Barbora Jurová, která si v kategorii B (16 a 17 let) vyplavala hned tři bronzové medaile v jejich oblíbených disciplínách BF. Těsně za stupni vítězů skončila jen na trati 100 BF.

V kategorii C (14 a 15 let) se medailově dařilo zejméně Ivě Vzatkové, Matyáši Sehrigovi a Jolaně Hnáthové. Iva zkompletovala medailovou sbírku na vytrvaleckých tratích. Zlato na nejdelší distanci 1500 PP, stříbro na 800 PP a bronz na 400 PP. Její výkony jsou dobrým příslibem do budoucna a věříme, že mohla pokračovat ve skvělých výsledcích svých týmových kolegyň.

Matyáš Sehrig je specialistou zejména na disciplíny BF. Toto potvrdil i na domácím šampionátu, když získal titul mistra České republiky na nejkratší trati 50 BF a tratích 100 BF a 200 BF přidal dvě stříbra. Matyáš poskočí od ledna do juniroské kategorie a budeme zvědavý, jak tento nelehký přesun zvládne. Držíme palce.

Jolana Hnáthová se stejně jako její sestra letos také trápí se zraněními a část přípravy tak musela oželet. To se odrazilo i jejich výkonech a tak musíme ocenit, že i přes tréninkové manko získala dvě třetí příčky, a to na tratích 200 PP a 100 RP.

Velké medailové žně sklízel náš klub také v kategorii D (12 a 13 let). Všechny své starty přetavil v tituly Tadeáš Andrés, který zvítězil v šesti individuálních startech a byl také hlavní oporou tří vítězných štafet. Dobrou zprávou je, že Tádovi daří jak pod vodou, tak na hladině a zvládá krátké i střední tratě. Také Tadeáš bude od příštího roku soutěžit se staršími závodníky a má potenciál si své výkony dále zlepšovat. Petr Švanda pak bodoval na trati 200 BF, kde získal třetí místo.

Mezi dívkami ve stejné kategorii vylovily ze zlínského bazénu stříbrné a bronzové medaile Tereza Bártková a Sabina Dastychová. Tereze se dařilo zejména s monoploutví na středních a dlouhých tratích, Sabča sbírala medaile v disciplínách BF. Obě pak přispěly ke třem zlatým štafetovým úspěchům.

V nejmladší kategorii E (11 let a mladší) se dařilo Kláře Divišové a Nellii Lysákové, které získaly obě po třech medailích. Klárce se daří zejména v disciplínách BF, kde získala na tratích 50 BF a 200 BF mistrovské tituly a na trati 100 BF přidala stříbro. Nelče to plave hezky v moně a podařilo se jí zkompletovat sbírku medailí na tratích 50 PP - zlato, 400 PP - stříbro a 200 PP bronz. Další závodníci v této kategorii předvedli hezké osobní rekordy a také řadu nepopulárních čtvrtých míst, které je jistě motivují k dalšímu zlepšování.

Před prázdninami čeká olomoucké plavce ještě účast v Českém poháru distančního plavání s ploutvemi, který má tři kola a vyvrcholí 22.6. v Tovačově.