• Web ve výstavbě

  Omlouváme se, bohužel stránky jsou nyní ve výstavbě. Všechny funkce nemusí pracovat správně. Odměnou vám budou lépe pracující stránky. Děkujeme za pochopení.

 • NEMO Trophy Zlín

  Závodníci z KSP Olomouc sbírali medaile na NEMO Trophy Zlín. .

 • Evropský pohár Gliwice

  6 závodníků vyrazilo na zkušenou na Evropský pohár juniorů do polského města Gliwice. Bojovali jsme co to šlo a domů dovezli hned 6 cenných kovů.

 • Oblastní liga mládeže

  Uspořádali jsme již 9. ročník Oblastní ligy mládeže. Rok od roku pomalu přibývá mladších závodníků v plavání s ploutvemi. Letos se v Olomouci utkalo 99 závodníků ze 4 moravských klubů.

 • Title Header 5

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Rychlostní potápění

Rychlostní potápění (RP) se plave pod hladinou s dýchacím přístrojem, nebo pouze na nádech. Disciplíny rychlostního potápění patří mezi nejrychlejší tratě vůbec. 

Disciplíny:

 • 50 RP
 • 100 RP
 • 200 RP
 • 400 RP
 • 800 RP

 

Jedinou disciplínou, která se plave bez přístroje i bez dýchací trubice je 50 RP. Tuto vzdálenost plavou muži i ženy pouze na nádech. Při plavání této tratě dosahují plavci vůbec největší rychlosti, jakou vyvine člověk vlastní silou ve vodě. Nejlepší závodníci světa plavou rychlostí přesahující 3,3 metry za sekundu! 

S přístrojem se plavou disciplíny 100 RP, 200 RP, 400 RP a 800 RP.  Velikost přístroje je přímo úměrná délce plavané disciplíny. Pro disciplíny na 100 RP se používají přístroje o obsahu cca 1 litr. Na 800 RP pak přístroje o obsahu až 7 litrů. Od roku 2010 se nejdelší disciplína 800 RP bohužel vyřazuje z programu MS i ME.

 

Technika:

Technika plavání je obdobná jako u orientačního a distančního plavání s ploutvemi. Klíčovým místem především pro začínající je provedení "kotoulové" obrátky. Zde je důležité především správné načasování postupného vyplavání k hladině a přenesení horní části těla i s přístrojem do nového směru plavání. V cíli i na každé obrátce je povinný dotyk části těla nebo výstroje na stěnu bazénu. 

 

 

Pravidla:

Pravidla rychlostního potápění jsou shodná s pravidly plavání s ploutvemi. Rozdílem je, že se plave s dýchacím přístrojem, který závodník drží nejčastěji před tělem, i když držení přístroje je libovolné. Přístroj obsahuje stlačený vzduch, jehož maximální tlak je 200 atmosfér. V základních pravidlech je, že tvář závodníka musí být po celou dobu závodu pod vodou.

 

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc