• Letní soustředění Karlov 2018

  Na konci prázdnin se konalo již tradiční letní soustředění, tentokrát v Karlově v areálu hotelu Kamzík. Účastníci zde zakusili náročnost jesenických kopců, zaplavali si ve Slezské Hartě a hlavně si užili spoustu zábavy!

 • Přepis kroniky z letního soustředění

  Pokud chcete zjistit, jaké soustředění 2018 doopravdy bylo a jak ho prožívali i ti nejmenší účastníci, zkuste si přečíst kompletní přepis letošní kroniky.

 • MČR 2018 Liberec

  V Liberci se o víkendu od 1. do 3. června konaly nejdůležitější závody ploutvového plavání, co se regionální, národní, úrovně týče, tedy Mistrovství ČR jednotlivců. Vzhledem k tomu, že se této akce žádný z našich zpravodajů neúčastnil, nebudeme zbytečně plýtvat energii na vymýšlení nereálných příhod, to necháme odborníkům na placatou Zemi či chemtrail, a budeme se soustředit na sumarizaci a vyhodnocení výsledků samotného mistrovství.

 • MČR DPP 2018 Velké Dářko

  Mnohdy vzpomínáme na věci, které nám kdysi udělali radost, přináší totiž do současnosti i trochu toho štěstí z minulosti, ovšem také litujeme věcí, které nám současnost komplikují, a doufáme v zářnější budoucnost. My po sobotním mistrovství budeme vzpomínat a těžit štěstí minulosti a zároveň litovat, že rok má 365 dní. Takové bylo Velké Dářko 2018.

 • Zpravodaj KSP

  Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP. Stačí kliknout a svět se vám navždy změní.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Rychlostní potápění

Rychlostní potápění (RP) se plave pod hladinou s dýchacím přístrojem, nebo pouze na nádech. Disciplíny rychlostního potápění patří mezi nejrychlejší tratě vůbec. 

Disciplíny:

 • 50 RP
 • 100 RP
 • 200 RP
 • 400 RP
 • 800 RP

 

Jedinou disciplínou, která se plave bez přístroje i bez dýchací trubice je 50 RP. Tuto vzdálenost plavou muži i ženy pouze na nádech. Při plavání této tratě dosahují plavci vůbec největší rychlosti, jakou vyvine člověk vlastní silou ve vodě. Nejlepší závodníci světa plavou rychlostí přesahující 3,3 metry za sekundu! 

S přístrojem se plavou disciplíny 100 RP, 200 RP, 400 RP a 800 RP.  Velikost přístroje je přímo úměrná délce plavané disciplíny. Pro disciplíny na 100 RP se používají přístroje o obsahu cca 1 litr. Na 800 RP pak přístroje o obsahu až 7 litrů. Od roku 2010 se nejdelší disciplína 800 RP bohužel vyřazuje z programu MS i ME.

 

Technika:

Technika plavání je obdobná jako u orientačního a distančního plavání s ploutvemi. Klíčovým místem především pro začínající je provedení "kotoulové" obrátky. Zde je důležité především správné načasování postupného vyplavání k hladině a přenesení horní části těla i s přístrojem do nového směru plavání. V cíli i na každé obrátce je povinný dotyk části těla nebo výstroje na stěnu bazénu. 

 

 

Pravidla:

Pravidla rychlostního potápění jsou shodná s pravidly plavání s ploutvemi. Rozdílem je, že se plave s dýchacím přístrojem, který závodník drží nejčastěji před tělem, i když držení přístroje je libovolné. Přístroj obsahuje stlačený vzduch, jehož maximální tlak je 200 atmosfér. V základních pravidlech je, že tvář závodníka musí být po celou dobu závodu pod vodou.

 

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc